Zanim opanujesz jazdę na nartach, najpierw opanuj dekalog narciarza

Przedstawiamy 10 żelaznych zasad, których koniecznie trzeba przestrzegać na stoku.  Oto one:

narty

1. Uważaj na inne osoby, na stoku nie jesteś sam

Na stoku musimy pamiętać o tym, że nie jesteśmy jedynymi osobami, które jeżdżą na nartach. Oprócz nas jest tam mnóstwo innych osób. Swoim zachowaniem nie możemy stwarzać zagrożenia dla innych osób. Jesteśmy również odpowiedzialni za użytkowanie niesprawnego sprzętu.

2. Panuj nad prędkością i stylem jazdy

Trzeba umieć dostosować prędkość do swoich umiejętności. Każdy narciarz oraz snowboardzista musi zachowywać się tak, aby nie stwarzać żadnego niebezpieczeństwa, czy zagrożenia dla innych osób znajdujących się na stoku.

3.  Wybór kierunku jazdy

Nadjeżdżający od tyłu snowboarder lub narciarz musi skierować się na taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla innych narciarzy i snowboardzistów znajdujących się przed nim.

4. Wyprzedzanie

Każdy narciarz lub snowboardzista może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardzistę z dołu, z góry, z lewej i z prawej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.

5. Przejazd przez skrzyżowania tras narciarskich

Narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim oraz dojeżdżając do skrzyżowania tras musi upewnić się patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje swoim manewrem niebezpieczeństwa dla siebie i innych podczas włączania się do ruchu. Takie samo postępowanie jest obowiązkowe po każdym zatrzymaniu się na trasie zjazdu lub stoku.

6. Zatrzymanie się na trasie

Należy unikać zatrzymywania się na trasie, można to zrobić jeżeli jest to absolutnie konieczne. Szczególnie nie wolno zatrzymywać się w miejscach gdzie są zwężenia oraz tam, gdzie jest ograniczona widoczność. Jeśli na stoku zdarzy nam się upadek, należy jak najszybciej usunąć się z toru jazdy.

7. Podchodzenie i schodzenie

Każdy narciarz i snowboardzista gdy podchodzi lub schodzi na nogach ze stoku może iść wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich

Każda osoba znajdująca się na stoku narciarz i snowboardzista musi stosować się do wszystkich znaków i oznaczeń tras.

9. Wypadki

W przypadku wystąpienia wypadku, każda osoba znajdująca się w pobliżu powinna udzielić osobie poszkodowanej natychmiastowej pomocy.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości

Każdy narciarz, snowboardzista obojętnie, czy poszkodowany, czy sprawca wypadku musi w przypadku wypadku podać swoje dane osobowe.

Źródło: sitin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *