Stacja narciarska Królowa Włoskich Dolomitów

Ci z nas, którzy co roku spędzają swój urlop w górach na nartach z całą pewnością wiedzą, co to jest stacja narciarska. Są jednak wśród nas i takie osoby, które nigdy nie były w górach i niestety nie wiedzą co to pojęcie oznacza. Zatem stacja narciarska to zbiór wyciągów i tras należących do jednego właściciela, znajdujących się najczęściej na jednej górze. Taką stacją jest np. stacja narciarska Królowa Włoskich Dolomitów we Włoszech.

Źródło: narty-wlochy.pl

Źródło: narty-wlochy.pl

Otóż Cortina D’Ampezzo zwana także „Królową Dolomitów” to bardzo modny i znany włoski kurort narciarski położony na wysokości 1224 m n.p.m., a usytuowany w północno – wschodniej części Włoch, blisko granicy z Austrią. To niewielkie miasteczko zasłynęło wśród narciarzy, kiedy ogłoszono jego zwycięstwo w rywalizacji o organizację zimowych Igrzysk Olimpijskich. W 1956 roku, na pobliskich stokach najlepsi narciarze świata rywalizowali o najbardziej prestiżowe nagrody. Obecnie dzięki międzynarodowej atmosferze, wspaniałym trasom narciarskim, świetnie przygotowanej infrastrukturze przyciąga wielu turystów z całego świata. Amatorom narciarstwa alpejskiego oferuje: 140 km tras narciarskich na stokach: Tofana, Monte Cristallo, Misurina, Faloria, natomiast amatorom narciarstwa biegowego 138 km tras biegowych, trasy saneczkowe, lodowisko, kryty basen. Region ten składa się z dwóch części, leżących po dwóch stronach drogi przecinającej miasteczko, a teren narciarski położony jest na wysokości 1224 – 3243 m.n.p.m.

cortina2

Źródło: narty-wlochy.pl

Omawiana stacja narciarska ma trasy narciarskie dla najmłodszych i początkujących, na terenie Socrepes lub Mietres z trasami zagłębionymi w lesie oraz te położone w niższej części ośrodka narciarskiego Tofane, jak również trasy dla bardziej doświadczonych narciarzy. Do tych wymagających tras należą m.in. m.in. Canalone i słynna Schuss w ośrodku Tofane., zróżnicowane, panoramiczne trasy stacji Lagazuoi 5 Torri z dużymi przewyższeniami. Warta uwagi jest jedna z najdłuższych tras Dolomitów, połączona z Val Badia – Armentola. Na terytorium narciarskim Cortiny znajdują się jedne z najpiękniejszych spośród czarnych tras Dolomitów- najbardziej znane, to: Vertigine Bianca, Labirinti i Forcella Staunies – idealne dla doświadczonych narciarzy, którzy lubią łyk adrenaliny. Ciekawe trasy typu off pist.

Oprócz dobrze przygotowanego stoku do szaleństw na śniegu, stacja ta może się również pochwalić szerokim wyborem barów (Cristallino, Prosciutteria LP26), winiarni (Vino i Da Sandi, Enoteca Brio di Vino), pubów, lokali i dyskotek (Vip Club Cortina, Blu Room, Bilbò Club, Ciarlis, Belvedere, Area). Niekiedy organizowane są również dyskoteki na lodzie. Dla miłośników zakupów – sześciopiętrowe Centrum Handlowe – La Cooperativa di Cortina, centrum lub przechadzka po deptaku Corso Italia, bogatym w butiki.

Mam nadzieję, że z powyższego jasno wynika, dlaczego stację narciarską nazywają Królową Włoskich Dolomitów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *