Przepisy drogowe we Włoszech

Włochy to piękny i pełen zabytków kraj leżący na południowym krańcu Europy, dlatego jest częstym celem wycieczek zorganizowanych i indywidualnych. Z tego też względu jadąc do Włoch własnym samochodem, busem, czy też autokarem powinniśmy znać przepisy drogowe jakie tam panują. Otóż owe włoskie przepisy drogowe różnią się trochę od polskich. Jak? Aby odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule przedstawię je.

b
Podczas każdej podróży, nie ważne czy to po Polsce, czy też za granicą bardzo ważne jest wyposażenie auta. I tak pojazd powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę. W samochodzie powinna się także znajdować kamizelka z paskami odblaskowymi, którą kierowca bądź pasażer zakłada na siebie w razie awarii i opuszczenia pojazdu aby być lepiej widocznym.

 Tak samo jak i na całym w państwach również i we Włoszech jest obowiązkowy zakaz używania telefonów komórkowych, jeżeli nie ma się urządzenia głośnomówiącego. Jeździć autem mogą wyłącznie osoby pełnoletnie, które mają prawo jazdy, czyli takie które mają ukończone 18 lat. Dzieci do 12 roku życia lub osoby, które mają poniżej 150 cm wzrostu nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu, chyba że mają odpowiedni fotelik.

 a

Co z ograniczeniami prędkości we Włoszech? Otóż jak w każdym kraju także tutaj jest owe ograniczenie. Na autostradzie kierowcy mogą prowadzić samochód maksymalną 130 km/h, natomiast na drogach głównych obowiązuje prędkość 110 km/h. 90 km/h na drogach drugorzędnych, a na terenie zabudowanym 50 km/h. Na obwodnicach miejskich można jechać 70 km/h. We Włoszech korzystanie z dróg publicznych jest bezpłatne, natomiast opłatę należy uiścić jadąc autostradą. Wysokość takiej opłaty zależy od odcinka trasy i rodzaju pojazdu. Za wykroczenia włoskie przepisy przewidują kary i mandaty. I tak za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających nakładane są na kierowcę kary. Jakie? Jest to zależne między innymi od tego jaka była zawartość alkoholu we krwi. Takie mandaty kształtują się od 550 do 6500 euro do tego doliczane są punkty karne. Policjant może też zatrzymać prawo jazdy oraz zagrozić karą aresztu. Za prowadzenie pod wpływem środków kierowca otrzymuje grzywnę w wysokości od 1200 do 5000 euro. Mandaty można również otrzymać za złe parkowanie, brak pasów, nie przestrzeganie czerwonego światła, rozmowę przez telefon komórkowy.

Zatem wychodzi na to, że nie tylko w Polsce są zaostrzone przepisy drogowe, ale również w innych krajach, takich jak np. Włochy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *