Pierwszy raz na nartach, sprawdź co musisz wiedzieć.

Patrząc z boku na narciarzy, możemy mieć wrażenie, że takie szusowanie po stokach jest bardzo proste. Przecież w sumie, to nie ma tam nic trudnego. Tak właśnie się tylko wydaje…

nauka jazdy na nartach

Oto co musisz wiedzieć zanim zaczniesz naukę:

1. Dobra forma to podstawa

Jazda na nartach to ogromny wysiłek fizyczny. Dlatego powinniśmy się do niego wcześniej odpowiednio przygotować. Do tego niezbędne jest wzmocnienie wszystkich partii ciała. W szczególności powinniśmy wzmocnić mięśnie nóg i brzucha. Najlepiej zacząć ćwiczenia jeszcze kilka tygodni przed pierwszą jazdą, przecież siła w mięśniach nie pojawi się w nich z dnia na dzień. Do tego trzeba czasu i odpowiednich treningów.

2. Wybierz dobrego instruktora

Wykwalifikowany instruktor jest na wagę złota. Nauczy nas poprawnej techniki jazdy na nartach i podpowie jak jeździć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

3. Rozgrzewka też jest ważna

Przecież narciarstwo też jest dziedziną sportową. Dlatego tutaj rozgrzewka jest również istotna, ponieważ dobrze przeprowadzone ćwiczenia rozciągające pozwolą Ci uniknąć kontuzji.

4. Nie skacz na głęboką wodę, a raczej na zatłoczony stok.

Nowo nabyte umiejętności jazdy na nartach powinniśmy sprawdzać na delikatnych górkach, na których nie ma zbyt wielu narciarzy. Dopiero wtedy, kiedy będziemy czuć się pewnie możemy spróbować swoich sił na bardziej stromych zjazdach. Ośle łączki są wszędzie, nawet w najbardziej malowniczych stokach narciarskich, np. tutaj, w Cervinia.

nauka jazdy na nartach

5. Zapoznaj się z kodeksem narciarza.

I zrób to jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Stok jest jak droga, tylko tutaj zamiast samochodów są narciarze, którzy również przemieszczają się z dużą prędkością, ale nie mają specjalnych systemów hamowania, które zabezpieczą ich przed zderzeniem. Na stoku również panują zasady ruchu, których należy przestrzegać. Dzięki temu zadbamy o swoje bezpieczeństwo i nie będziemy stwarzać zagrożenia nierozsądnym zachowaniem.

6. Podnieś się po porażce

Jazda na nartach wcale nie jest prosta. Przed Tobą wiele wzlotów i upadków (dosłownie). Ale nie przejmuj się porażkami, zawsze wstań i próbuj dalej. W końcu opanujesz tą sztukę, tutaj trzeba trochę cierpliwości i wytrwałości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *