Jak dojechać w Dolomity samochodem?

W Dolomity można dotrzeć różnymi sposobami transportu, jednak najwygodniej i najtaniej wychodzi oczywiście podróż samochodem. Dlatego też poniżej informuję, jak można samochodem dotrzeć w Dolomity trasą przez Czechy, Niemcy, Słowację.

dolomity

Tak więc :

Podróż trasą przez Czechy odbywa się częściowo lokalnymi drogami (między Cieszynem, a Wiedniem) wiodącymi przez wiele miejscowości (ograniczenie prędkości), co spowalnia jazdę. Za to koszt przejazdu jest niższy w porównaniu do trasy przez Niemcy. Wybierając wariant trasy przez Znojmo omija się Wiedeń i skraca nieco drogę, lecz za to jedzie się dłużej lokalnymi drogami;

Podróż trasą przez Słowację może być alternatywą do tej przez Czechy. Lokalną drogą jedzie się z Cieszyna do Żyliny. Około 40 km za miejscowością zaczyna się autostrada, którą można jechać aż do Dolomitów. Koszt przejazdu jest najniższy z podanych wariantów (tanie paliwo oraz winietki);

Podróż trasą przez Niemcy odbywa się po świetnych i bezpłatnych autostradach. Możliwość komfortowej i szybkiej jazdy sprawia, że mimo tego iż taki wariant jest nieco okrężny, to dojazd na miejsce zajmuje podobną ilość czasu w porównaniu do trasy przez Czechy czy Słowację. Wadą tej trasy jest mało wygodny dojazd polskimi drogami do Zgorzelca oraz najwyższy koszt podróży w porównaniu do tras przez Czechy czy Słowację.

dolomity2

Podsumowując to w zależności od warunków drogowych, prędkości i miejsca startu, od granicy Polski w Dolomity jedzie się ok. 9 – 13 godz. Przykładowo podróż z Warszawy zajmuje ok.14 – 18 godz. Realnie przy dwóch kierowcach można dotrzeć na miejsce w jeden dzień, ale jest to dość męczące i możliwe przy dobrych warunkach pogodowych na całym odcinku trasy. Dużo wygodniej i bezpieczniej jest rozłożyć dojazd na 2 dni. Ostateczny wybór trasy będzie oczywiście zależał przede wszystkim od miejsca startu – inaczej pojadą mieszkańcy Szczecina, a inaczej Rzeszowa. Osoby zaczynające podróż ze środkowej Polski mogą wybierać: czy jechać przez Niemcy czy przez Czechy lub Słowację – każdy wariant ma swoje wady i zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *